Aktualności, Społeczne, Świat

Kleszcze atakują – jak sobie z nimi poradzić?2 min read

0

Sezon na zbiórki w terenie i biwaki pod namiotami trwa w najlepsze. Niestety, jest to też czas, w którym kleszcze intensywnie atakują, stając się nieodłącznymi towarzyszami wyjść do lasu.

Przez jaką część roku jest z nimi problem i dlaczego? O tym dr Agata Lyskov.

 

Kleszcze żyją w lasach, gęstych zaroślach, trawach, a nawet w parkach miejskich i większych obszarach zielonych w miastach. Najczęściej czają się na skrajach terenów i przy ścieżkach, gdzie przechodzi więcej ludzi i zwierząt. Wyczuwają swoją ofiarę z odległości 20 metrów – wszystko dzięki szczękoczółkom, które reagują na pot, ciepło i wydychany dwutlenek węgla. Upodobały sobie miejsca ciepłe i wilgotne, na których skóra jest cienka, a więc wszelkie zagłębienia i zgięcia, np. stawy kolanowe i łokciowe, pachy czy pachwiny i okolice uszu.

Jak się przed nimi bronić? Na polne i leśne wyprawy zakładać długie spodnie i długie rękawy tak długo, jak temperatura na to pozwoli. Należy obowiązkowo używać środków odstraszających kleszcze, a po powrocie do domu dokładnie obejrzeć całe ciało. Nie można zapomnieć o zwierzętach domowych – po każdym wyjściu na dwór trzeba dokładnie sprawdzić ciało psa czy kota.

A co w przypadku, gdy kleszcz już się wbił w skórę? Instrukcji udzieli Wam szef Harcerskiej Szkoły Ratownictwa hm. Maciej Rutkowski.

 

Mitem jest, że kleszcza można usunąć przy pomocy substancji natłuszczających. Mogą one spowodować zatkanie narządów oddechowych kleszcza, co powoduje jego wymioty i szybsze przedostawanie się bakterii i wirusów do ciała.

Kleszcze są ogromnym zagrożeniem dla ludzi ze względu na przenoszenie krętków boreliozy i wirusów zapalenia mózgu. O objawach i leczeniu opowie Wam dr Agata Lyskov.

 

Przed nami #harcerskielato i obozy na łonie natury. Nie zapomnijcie spakować środków odstraszających kleszcze i sprawdzać się każdego dnia, a jeśli już znajdziecie u siebie kleszcza – pomoc przyniesie Wam pielęgniarka obozowa lub wychowawca.

Dr Lyskov apeluje o rozwagę.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

O autorze / 

Joanna Gołucka

Instruktorka Hufca Zielona Góra, redaktorka Radia, podróżniczka i au pair. Przeżywa american dream, który relacjonuje w dziale "Zza oceanu". Uwielbia spędzać czas w kuchni, czytać książki fantastyczne, jest zakochana w twórczości Tolkiena, uczy się grać na gitarze, a góry są jej ulubionym celem harcerskich wyjazdów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są wymagane *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors:

Przeczytaj poprzedni wpis:
„Wilki” znów zawyły, czyli o zlocie słów kilka

W miniony weekend nad Jeziorem Lubieńskim odbył się zlot z okazji 33-lecia idei „Wilków”. Wzięły w nim udział nie tylko...

Zamknij