Aktualności, Polecane, ZHP

Kryptonim Olga – lubuscy harcerze świętują 60 lat swojej chorągwi2 min read

0
Zlot organizowany jest z okazji 60-lecia Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP. Jego celem jest uroczyste uczczenie tego jubileuszu oraz integracja środowisk. Nazwa Zlotu nawiązuję do kampanii bohater czyli zdobywania przez Chorągiew Ziemi Lubuskiej imienia Olgi Drahonowskiej-Małkowskiej (żony założyciela harcerstwa oraz pierwszej drużynowej żeńskich drużyn w Polsce).

60-ta rocznica powstania Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP to nie tylko Zlot, to przede wszystkim szereg działań programowych jakie podejmowały jednostki w całym województwie.

O szczegółach opowiada hm. Katarzyna Kawka – Komendantka Zlotu

 

Początki harcerstwa na Ziemi Lubuskiej sięgają roku 1945, kiedy to jednostki obecnej chorągwi na północy województwa były podległe chorągwi wielkopolskiej, a na południu należały do chorągwi dolnośląskiej.  Jak zaznacza hm. Leszek Kornosz – Przewodniczący Harcmistrzowskiego Kręgu Instruktorskiego „Czerwona Szpilka” oraz były Komendant Chorągwi, inspiracją do stworzenia książki opisującej dzieje chorągwi przez ostatnie lata był program Szarych Szeregów „Dziś, jutro, pojutrze”.

 

W stworzenie książki zaangażowane było wiele osób i jednostek z całego województwa

 

Kulminacyjnym punktem tegorocznych działań programowych związanych z obchodami 60-lecia Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP jest Zlot, w którym weźmie udział ponad 600 zuchów, harcerzy, instruktorów oraz zaproszonych gości. Organizatorzy zapewniają, że podczas tego wielkiego lubuskiego harcerskiego święta każdy znajdzie coś dla siebie, a wszystko dzięki dostosowaniu zajęć do konkretnych grup metodycznych.

O programie Zlotu pn.: „Kryptonim Olga” opowiada członkini komendy zlotu – phm. Katarzyna Pawlak

 

Zlot Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP patronatem honorowym objęła Marszałek Województwa Lubuskiego – Elżbieta Anna Polak oraz Prezydent Miasta Zielona Góra – Janusz Kubicki.

Radio Kompas jest patronem medialnym Zlotu, więc na bieżąco będziemy informować Was o tym co będzie się działo podczas tego wydarzenia.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

O autorze / 

Bartłomiej Walkowski

Człowiek instytucja w Hufcu Zielona Góra ZHP. Osoba wesoła, pomysłowa, kipiąca energią. W życiu codziennym członek komendy hufca Zielona Góra ZHP ds. pracy z kadrą, ale to nie jedyna funkcja, którą w pocie czoła wykonuje. W wolnym czasie biega, jest w końcu zapalonym biegaczem. Jeśli więc gdziekolwiek zobaczycie człowieka zabieganego, aż nadto i w dodatku z szerokim uśmiechem, to znaczy, że widzicie właśnie Jego.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są wymagane *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors:

Przeczytaj poprzedni wpis:
#rudawpodróży – Chicago

The Windy City - tak określane jest Chicago i wcale nie jest to przesada. Jest też znane z największej polonii...

Zamknij